Logo Gmina Siennica | Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 210

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE 2019

22.08.2019

Tegoroczne święto plonów rozpoczęła uroczysta msza św. na dziedzińcu kościoła parafialnego w Siennicy odprawiona przez ks. Dariusza Stonio. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe: Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogorzeli i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Absolwentów Siennickich Szkół Pedagogicznych w Nowej Pogorzeli. Wspólne śpiewy prowadziła s. Iwona i Międzypokoleniowy Chór Kameralny Kanon.
Zaraz po błogosławieństwie Pani Sabina Krzyżanowska wydeklamowała wiersz nawiązujący do ludowych tradycji a gospodynie ze wsi Pogorzel odśpiewały pieśń „Błogosławiony chleb ziemi czarnej”. W tym samym czasie nastąpiło dzielenie chlebami dożynkowymi oraz innymi plonami warzywno-owocowymi, które w imponujących ilościach przynieśli miejscowi rolnicy.
Z kolei od g. 13.00 Sienniczanie i przybyli goście mieli okazję uczestniczyć w drugiej części dożynek na placu przyszkolnym w Pogorzeli, gdzie czekało ich wiele atrakcji i dobrej muzyki.
Imprezę otworzył Pan Stanisław Duszczyk Wójt Gminy Siennica. Przytaczając adekwatną w treści sentencję podkreślił znaczenie, trud i ale i piękno pracy rolników. Pan Wójt otrzymał okazały bochen dożynkowy, którym częstował później zebranych gości. Najpierw jednak podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy, w szczególności zaś Pani Anne Książek wręczając jej kwiaty oraz drobne upominki. Pani Ania wraz z Panem Januszem Krupą poprowadzili na scenie dalszą część zabawy dożynkowej. Oboje reprezentowali Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pogorzel, Nowa Pogorzel i Okolic, które współorganizowało dożynki wraz z Wójtem Gminy Siennica, Gminną Biblioteką Publiczną w Siennicy, Parafią św. Stanisława BM w Siennicy, Radą Rodziców przy PSP Nowa Pogorzel oraz OSP Pogorzel.
Prowadzący, po oficjalnym powitaniu zebranych gości, przytoczyli pokrótce 110-letnią historię pogorzelskiej szkoły podstawowej, informując równocześnie o prowadzonej na jej rzecz zbiórce pieniędzy za pośrednictwem loterii fantowej. Podopieczni tej szkoły mieli okazję zaprezentować na scenie swoje muzyczno-taneczne i aktorskie umiejętności podczas żywiołowych występów i recytacji zabawnych wierszyków. Następnie wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich z Pogorzeli z bogatym programem piosenek ludowych. Do znanych melodii panie wyśpiewały kilka autorskich tekstów na temat pracy na roli, dożynek itd. przy czym zaprezentowały się w pełnych strojach ludowych, co wyglądało bardzo malowniczo.
Zaraz po nich wystąpiła druga grupa śpiewacza, tym razem z Klubu Senior+ (prowadzonego przez GOPS w Siennicy) pod kierunkiem Pani Moniki Pszkit. W repertuarze Seniorek znalazły się bardziej popularne utwory z polskiego folkloru zachęcające do wspólnego śpiewania, takie jak: Bandoska, Kum i kuma, Hosadyna czy Hej z góry, z góry. Obu zespołom akompaniował na akordeonie Pan Mariusz Szeląg.
Ciekawym przerywnikiem dla muzycznych występów był pokaz strażacki przeprowadzony przez dzielnych druhów OSP w Pogorzeli na boisku szkolnym, gdzie „wybuchł” niewielki (ale kontrolowany) pożar.
Kolejna część imprezy to już typowa rozrywka i zaproszenie do wspólnej zabawy tanecznej, do której przygrywały zespoły: Dobryje Grajki – prezentując znane rosyjskie przeboje, Woow – wyśpiewując polską muzykę rozrywkową a na koniec, do godz.23.00 miński zespół Fresh porywając gości do tańca przy hitach rodzimych i światowych.
W przerwach pomiędzy występami kolejnych zespołów prowadzący nagradzali uczestników loterii fantowej ciekawymi podarunkami, talonami i innymi atrakcjami ufundowanymi przez sponsorów wspierających imprezę, za co Organizatorzy składają im serdeczne podziękowania (lista podmiotów wspierających w oddzielnym artykule).
Na placu dożynkowym nie zabrakło atrakcji dla dzieci (wesołe miasteczko, gadżety i słodycze), kawiarenki z domowymi wypiekami, grillowanych przekąsek i tradycyjnej grochówki.
Ogromne podziękowania i słowa uznania za włożoną pracę należą się mieszkańcom wsi Pogorzel i Nowa Pogorzel. To oni przygotowali plac do zabawy dożynkowej, wykonali wieniec, udekorowali całe otoczenie wprowadzając „swojski klimat”.
Kolejne dożynki za nami, ale już teraz zapraszamy wszystkich na następne. Za rok – w nowej odsłonie...

 

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy  Siennica 
ul. Kołbielska 1,
05-332 Siennica 
tel. +48 (25) 757-20-20
e-mail: gmina@ugsiennica.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.