Logo Gmina Siennica | Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 276

Korowód kolędowy 2019

18.12.2019

Kolędowanie to obrzęd ludowy praktykowany przede wszystkim w kulturach rolniczych i pasterskich, polegający na tym, że grupy kolędników odwiedzały poszczególne gospodarstwa z życzeniami pomyślności, za co otrzymywały od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych datków pieniężnych. 
Tym razem kolędowanie zawitało 6 grudnia do Siennicy. Organizatorem imprezy była Lokalna Grupa Działania Ziemi Mińskiej we współpracy z Gminą Siennica, PSP im. H. Sienkiewicza oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Siennicy a całość poprowadziła Monika Pszkit. Był to już kolejny, dziewiąty konkurs pod nazwą „Korowód Kolędowy”. Jego celem jest kultywowanie i zachowanie tradycji obrzędów kolędowych związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Konkurs był doskonałą okazją do prezentacji działających na terenie poszczególnych gmin zespołów muzycznych, artystycznych, kółek zainteresowań oraz amatorów. Wystąpiło 13 zespołów: Anioły z Super Szkoły ze Starej Niedziałki, Skrzydlaci kolędnicy z Jakubowa, Wielgoleskie Pląsy z Wielgolasu, Chór Szkolny z Siennicy, Korowód Grudniowej z Jakubowa, Wesołe Brzózki z Brzózego, Publiczna Szkoła Podstawowa w Jędrzejowie Nowym, Cegłowianki z Cegłowa, Zespół Bez Nazwy z Dobrego, Kółko taneczne dzieci młodszych z Publicznej Szkoły Podstawowej w Siennicy, Kolędnicy z Wiśniewa, Międzypokoleniowy Zespół Razem i Kasianiecka z Kałuszyna oraz Podciernianki z Podciernia. Artyści zachwycali pomysłowością, klasycznymi strojami, pięknym śpiewem, a nawet przyprowadzili kozę.
Jury w składzie: Arkadiusz Głogowski – aktor, założyciel i dyrektor Teatru Grot, reżyser, inscenizator, Wanda Księżopolska – etnograf i folklorystka, ekspert w zakresie tradycyjnych obrzędów kolędniczych regionu mazowieckiego oraz Elżbieta Jurkowska – dyrektor GBP w Siennicy, propagatorka czytelnictwa i kreatorka życia kulturalnego w gminie Siennica, wybrało trzy zespoły. Pierwsze miejsce przypadło Zespołowi Bez Nazwy z Dobrego, kolejne zajął Korowód Grudniowej z Jakubowa a trzecie Wielgoleskie Pląsy z Wielgolasu. 
Wyróżnienie przypadło gospodarzom Korowodu czyli Chórowi szkolnemu z Siennicy. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w postaci bonów podarunkowych, kolejno 1000 zł, 700 zł i 500 zł oraz wyróżnienie – 200 zł. Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i pakiet upominkowy od LGD ZM i Gminy Siennica.
Wszystkim artystom składamy serdeczne podziękowania za przepiękne występy, opiekunom zespołów za ich zaangażowanie w kultywowanie bożonarodzeniowych tradycji kolędniczych. Dziękujemy Organizatorom, Członkom Jury, Dyrekcji oraz Pracownikom Szkoły Podstawowej w Siennicy za ich wkład w realizację wydarzenia.

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy  Siennica 
ul. Kołbielska 1,
05-332 Siennica 
tel. +48 (25) 757-20-20
e-mail: gmina@ugsiennica.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.