Logo Gmina Siennica | Oficjalny serwis internetowy

„SALA TRADYCJI I HISTORII” OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SIENNICY

W budynku strażnicy OSP w Siennicy przy ul. Strażackiej 2 funkcjonuje mini-muzeum pożarnictwa pod nazwą „Sala Tradycji i Historii OSP w Siennicy”. Pomysłodawcą jego utworzenia w 2006 roku był Komendant Gminny ZOSP RP w Siennicy, długoletni naczelnik OSP i wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Mińsku Mazowieckim druh Leszek Dąbrowski, który jest pasjonatem strażackiej historii i od 1973 roku kronikarzem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, twórcą foto-kroniki Zarządu Gminnego ZOSP, a od 2011 roku kronikarzem OSP w Siennicy.

Muzeum zostało otwarte 25 września 2011 roku podczas obchodów 100-lecia OSP w Siennicy. Znajduje się tam wiele skarbów z przeszłości upamiętniające historię tej OSP. Poza bogatą wystawą kronik można również podziwiać: mundury, sprzęt strażacki z przed lat, statuetki i ryngrafy oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Na to mini muzeum wygospodarowano w remizie ok. 150mpowierzchni na której utworzono boksy tematyczne: historyczny, działalności MDP, osiągnięcia, kronikarstwo, współpraca w Polsce jak i zagraniczna.

Pierwszy boks poświęcony jest historii i działalności OSP. W jego centrum znajduje się portret dziedzica Ziem Dłużewskich Stanisława Dłużewskiego, herbu „Pobóg”, który w 1911 roku doprowadził do założenia Siennickiej Straży Ogniowej, a w 1917 ufundował dla niej sztandar. Ten sztandar podczas przechowywania go w czasie trwania II Wojny Światowej uległ poważnemu zniszczeniu. Po latach dokonano renowacji sztandaru a w latach 80 wróciła na orła korona. Obok sztandarów znajduje się tablica poświęcona strażakom walczącym w czasie wojny druhom Tadeuszowi Dąbrowskiemu i Lucjanowi Korsakowi, wyeksponowano wiele dokumentów fotografii, drobny sprzęt pożarniczy taki jak: lampy oświetleniowe, prądownice, toporki, hełmy, bosaki, tłumice, drabiny, sprzęt ochrony dróg oddechowych i alarmowania. Są pamiątki z funkcjonowania strażackiej Orkiestry Dętej.

W drugiej części znajduje się wiele pamiątek związanych z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, która powstała w 1969 roku. Prezentuje się tam trzy rodzaje mundurków, hełmy oraz wystawa modeli samochodów strażackich Jarosława i Leszka Dąbrowskich, ponadto trofea wywalczone w zawodach sportowo-pożarniczych różnych szczebli, sportowo-obronnych gdzie w 2011 roku wywalczono tytuł Mistrza Polski oraz Puchar Prezesa ZG ZOSP RP dh Waldemara Pawlaka. Drużyna z Siennicy ma swoje osiągnięcia zagraniczne uczestnicząc w 1998 w V Międzynarodowym Obozie Młodzieży Pożarniczej w Horby Szwecja – zdobywając I miejsce w olimpiadzie sportowej oraz II miejsce w zawodach wodno-ratowniczych. Można zobaczyć planszę Polski obrazujących gdzie się druhowie szkolili, walczyli , rywalizowali i z kim współpracują oraz gdzie wyjeżdżali za granicę kraju.

Przed boksami stoją : strażak i ratownik - pierwszy ma mundur z przed lat, drugi dla porównania prezentuje ubranie specjalne wykorzystywane obecnie w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W izbie pamięci umieszczone są tablice fotograficzne zatytułowane: „Bolesław Chomicz”, „Florian patron strażaków”, „Strażacy OSP-zawodowi”, „Kawalerowie Złotego Znaku Związku” i „Kawalerowie Statuetki Florian”. Ekspozycję uzupełnia wystawa statuetek i ryngrafów, które OSP otrzymała podczas obchodów 100-lecia. Są też prace plastyczne o tematyce strażackiej wykonane na płytkach ceramicznych przez kustosza mini-muzeum.

Ogólnie znajduje się ponad tysiąc eksponatów w prawie pięciuset pozycjach, mała biblioteka o tematyce pożarniczej, plakaty, afisze, jednodniówki, monografie, czasopisma, ulotki itp.

Zarząd OSP wspólnie z kustoszem Leszkiem Dąbrowskim przy każdej możliwej okazji zapraszają sympatyków pożarnictwa i osoby zainteresowane historią Ochotniczych Straży Pożarnych do odwiedzenia ich muzeum. Po zakończeniu zwiedzania goście wpisują się do „Złotej Księgi Tradycji i Historii OSP w Siennicy”.

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy w Siennicy 
ul. Mińska 33,
05-332 Siennica 
tel. +48 (25) 757-20-20
e-mail: gmina@ugsiennica.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.