Logo Gmina Siennica | Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 464

Uroczyste odsłonięcie Jubileuszowej Tablicy przy głazie poświęconym pamięci Antoniego Królikowskiego w ogrodzie Zespołu Szkół w Siennicy

24.08.2020

W roku obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku Wójt Gminy Siennica wraz z Gminną Biblioteką Publiczną i Zespołem Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w dniu 20 sierpnia 2020 roku dokonali uroczystego odsłonięcia Jubileuszowej Tablicy przy głazie poświęconym pamięci Antoniego Królikowskiego w ogrodzie Zespołu Szkół w Siennicy.

 

Uroczystość odbyła się w asyście pocztów sztandarowych: Zespołu Szkół w Siennicy, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Grzebowilka, Siennicy, Żakowa oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z OSP w Siennicy. Obecni byli także Komendant Gminny OSP Leszek Dąbrowski i Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Siennicy Piotr Rosik.

 

Kwiaty przy głazie i znicze złożyła delegacja w składzie:

Zenon Jurkowski – Przewodniczący Rady Gminy w Siennicy

Stanisław Duszczyk – Wójt Gminy Siennica

Agnieszka Gańko – Dyrektor Zespołu Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy

Elżbieta Jurkowska – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy.

 

Wyjątkowego charakteru rocznicowym obchodom patriotycznym nadała prelekcja historyczna wygłoszona przez Stanisława Czajkę – znawcę lokalnej historii i byłego wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół w Siennicy.

 

Podniosłości tej chili nadał także występ Międzypokoleniowego Chóru Kameralnego Kanon pod kierunkiem Moniki Pszkit, wykonując a capella pieśni legionowe.

 

Okrągły Jubileusz Cudu nad Wisłą miał swoją kontynuację w kościele parafialnym w Siennicy, gdzie odbyła się msza święta – w intencji Ojczyzny i poległych w wojnie polsko-bolszewickiej – której przewodniczył ks. Dariusz Stonio. W nabożeństwie wzięły udział delegacje władz gminnych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Gminy Siennica. Oprawę muzyczną mszy św. wykonał chór Kanon.

 

W ramach obchodów stulecia Cudu nad Wisłą Wójt Gminy Siennica zapalił także Jubileuszowe Znicze Pamięci w pozostałych miejscach upamiętniających mieszkańców Gminy Siennica – uczestników i poległych w wojnie 1920 roku: przy pomniku w Lasominie oraz kapliczce z tablicą pamiątkową i kapliczce wotywnej w Starogrodzie.

 

Wydarzeniu temu towarzyszyła publikacja książkowa wydana przez Bibliotekę - „GMINA SIENNICA W OKRESIE WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ W 1920 ROKU”. Wydanie opisuje działania wojenne w okresie decydującym dla utrzymania przez Polskę niepodległości. 

 

 

Po mszy św. uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek serwowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Liderki” z Żakowa i „Aktiwja” z Żakówka – na dziedzińcu kościoła.

 

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy  Siennica 
ul. Kołbielska 1,
05-332 Siennica 
tel. +48 (25) 757-20-20
e-mail: gmina@ugsiennica.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.