Logo Gmina Siennica | Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 717

KŁOSY KULTURY GMINY SIENNICA - DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE

27.08.2021

Tegoroczne Kłosy Kultury Gminy Siennica (dożynki gminno-parafialne) wyróżniały się spośród okolicznych świąt plonów swojskim brzmieniem i edukowaniem w zakresie tradycji wiejskich. Organizatorzy: Urząd Gminy w Siennicy, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Parafia św. Stanisława B.M., postawili na obrzędy dziękczynne, muzykę folklorystyczną i krzewienie kultury ludowej.

Mszę świętą celebrował ks. proboszcz Marek Kasprzak z udziałem ks. Dariusza Stonio i diakona Mariusza Kowalskiego, który wygłosił kazanie. Po Eucharystii mieszkańcy sołectw: Pogorzel, Nowa Pogorzel, Zglechów, Nowy Zglechów,  Żaków i Żakówek przekazali na ręce Ks. Dziekana i Wójta Gminy Stanisława Duszczyka pięknie wypieczone chleby i strojne kosze z darami ziemi. Rolnicy z Pogorzeli przybyli na swe święto także z tradycyjnym wieńcem dożynkowym. Stosowną dekorację ołtarza-sceny z użyciem m.in. oryginalnego wozu drabiniastego wykonała sekcja BIS z Biblioteki. Wśród kłosów żyta i świetlistych słoneczników nad całym wydarzeniem czuwał z obrazu św. Izydor Oracz – patron rolników.

Część artystyczną dożynek poetycko, bo wierszami, rozpoczęli Wójt Stanisław Duszczyk i Dyrektor GBP Elżbieta Jurkowska, witając zebranych słowami wdzięczności za trud pracy na roli i życzeniami dobrej zabawy. Słowno-muzyczne przedstawienie kontynuował Zespół Sienniczanki z Klubu Senior+ (GOPS w Siennicy) z akordeonistą Janem Jurkiem pod kierunkiem Moniki Pszkit, radośnie wykonując tradycyjne piosenki ludowe oraz wielopokoleniowa grupa mieszkańców Gminy Siennica deklamująca wiersze o pięknie polskiej ziemi, wsi i tradycji: Olga Szubińska i Adrian Broda, Elżbieta Królak i Józef Kopa, Zuzanna Pszkit i Maksymilian Jurkowski, Sara Jurkowska i Bartosz Jurkowski oraz Antonina Gałązka i Ryszard Łubkowski.

Swojski klimat występu Kapeli Ludowej Mazowszaki zachęcił wiele par do odtańczenia oberka, polki czy tanga, zaś żywiołowy koncert profesjonalnego Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki (Gmina Orońsko w powiecie szydłowieckim) porwał do wspólnej zabawy całą publiczność, która bawiła się w ogromnym kółeczku wymieniając między sobą życzliwe uśmiechy.

Wszystko to działo się na terenie zabytkowego Zespołu Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy a w roli prowadzących wystąpili Monika Pszkit (Koordynator kultury GBP) i Jakub Mazek (Prowadzący sekcję Baza Inicjatyw Społecznych GBP).

Podtrzymując tradycje naszej mazowieckiej wsi rozstrzygnięto konkurs na najlepszy chleb dożynkowy. Jurorami byli uczestnicy wydarzenia degustujący każdy ze zgłoszonych do konkursu bochen a zwycięzcami okazały się panie: Maria Osica (Pogorzel) – I miejsce, Mirosława Woźnica (Żaków) – II miejsce, Bożena Okrzejska (Zglechów) – III miejsce. Z kolei w konkursie wiedzy o tradycjach wiejskich najbardziej obeznanymi w temacie zostały gospodynie: Mieszkanki Pogorzeli i Nowej pogorzeli (I miejsce), Krystyna Gałązka (II) i Weronika Wiącek (III). W zmaganiach tych, przygotowanych i prowadzonych przez Ryszarda Łubkowskiego, wykorzystano eksponaty z Siennickiego Muzeum Szkolnego udostępnione przez kustosza Tadeusza Gnoińskiego.

Dzieci miały okazję poznać kilka zabaw-tańców podczas animacji tańca ludowego poprowadzonej przez Annę Pieniak – instruktora tańca i nauczycielkę wychowania fizycznego. Po tej ogromnej dawce muzyki ludowej uczestnicy Kłosów ruszyli w tany bawiąc się do późnego wieczoru w rytm przebojów zespołu Record.

Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Urzędu Gminy w Siennicy. Tegoroczna edycja Kłosów Kultury Gminy Siennica odbyła się w ramach Jubileuszu 800-lecia najstarszej pisemnej wzmianki o Siennicy oraz projektu Powiat Miński Stolicą Kultury Mazowsza.

SPONSORZY wydarzenia:
Centrum Techniczne Gałązka
Warsztat Samochodowy Kobyliński Arkadiusz Zalesie
Ubezpieczenia Jurkowski Siennica
Kwiaciarnia Agata Jaworska Siennica
Wyroby Tradycyjne Sebastian Domański i Kinga Domańska-Lis Siennica
Delikatesy Kulfon Siennica

PARTNERZY:
Siennickie Muzeum Szkolne
Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy


FOTORELACJA:
Archiwum Chwil Izabela Pszkit

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy w Siennicy 
ul. Mińska 33,
05-332 Siennica 
tel. +48 (25) 757-20-20
e-mail: gmina@ugsiennica.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.